Dlaczego weganizm, cz. 1? Względy etyczne.

Dlaczego weganizm, cz. 1?  Względy etyczne.

Według wielu definicji są cztery główne powody, dla których ludzie wybierają weganizm. Dla niektórych to dużo, dla niektórych mało. Spróbuję w kolejnych wpisać omówić te powody – dziś zobaczmy, co ten weganizm ma do etyki.

Względy etyczne:
„Etyczny weganizm uznaje, że wszystkie czujące istoty są zainteresowane nie tylko unikaniem cierpienia, ale także kontynuowaniem dalszego życia. Dlatego zabijanie zwierząt dla ludzkich potrzeb, nawet jeśli traktowaliśmy te zwierzęta „humanitarnie”, jest z gruntu niesprawiedliwe.(…) Wyjaśnijmy jednak dobitniej: abolicjonizm, czyli etyczny weganizm odrzuca wszelkie formy wykorzystywania zwierząt”[1]

W weganizmie nie chodzi tylko o niejedzenie mięsa, takie definiowanie weganizmu byłoby ogromnym niedopowiedzeniem. Warto jednak od tego zacząć, od samego jedzenia, wtedy zauważa się, że ludzie eksploatują zwierzęta również w inny sposób, hodując je nie tylko dla mięsa, ale również dla mleka, dla jajek, dla skóry, dla wełny, dla rozrywki. To wszystko obejmuje etyczny weganizm.

Cierpią kury nioski, zamknięte w klatkach, przeznaczone do znoszenia jajek, które po latach eksploatacji zostają zabite lub wykorzystane na mięso. Cierpią małe kurczęta, które albo okazują się słabe i od razu zabijane, albo zostają tuczone, z poobcinanymi dziobami, uchowane na mięso.

Cierpią krowy, które sztucznie zapładniane, kilka razy do roku, by wytwarzać mleko (czyli mieć laktację), które na siłę zostają rozdzielone od swoich młodych cieląt. Te młode cielątka albo podzielają los mamy (jeśli to młoda krówka) albo jeśli to małe byczki, zostają przeznaczone na ubój. Często te młode cielaczki umierają od razu po urodzeniu, ponieważ z ich młodej skóry powstaje modny zamsz.

Cierpią konie, przetransportowywane za granicę w ciasnych, ogromnych ciężarówkach, bez wody, bez jedzenia, a później zostają przerobione na szynki lub są wykorzystywane w celach turystycznych.

Cierpią świnki, których życie od początku zostaje skreślone, od początku zostają przeznaczone na ubój.

Cierpią owce, które w swoim naturalnym cyklu, nabierają więcej sierści we wrześniu, październiku, by chronić się przed chłodem, z czego człowiek okrada je agresywnie, a one marzną, i cierpią ból.

Cierpią lisy, norki, które hodowane są w okropnych warunkach, tylko na futra.

Cierpią zwierzęta egzotyczne, sprowadzane w nie wiadomo jakich warunkach do naszej strefy klimatycznej, która nie jest ich naturalną.

Cierpią morskie zwierzęta, jak orki, delfiny, które przyzwyczajone do życia w morskich głębinach, na dużych powierzchniach, zostają zamknięte w delfinariach czy oceanariach.

Cierpią lwy, tygrysy, foki, małpki w cyrkach, które są katowane, uczone sztuczek, które nie mają ani swobody ruchu, ani odpowiedniego pożywienia.

Nawet życie zwierząt dzikich w ich naturalnym środowisku jest zagrożone, ponieważ człowiek lubi bawić się w polowania dla mięsa, dla trofeum, dla pamiątki z podróży.

Cierpią nawet te zwierzęta, które ludzie sami hodują na wsi; przecież krowa tam ciągle jest na uwięzi, też jest tylko po to by dawała mleko, a gdy jest już stara, sprzedaje się ją. Kura, gdy znosi jaja, zostaje ich pozbawiona, a gdy już zostaje „posadzona” na jajach, kurki zostają przy życiu, a ich bracia koguciki przeznaczone na mięso (nie mówię, że tak jest wszędzie, bo widziałam gospodarstwa, gdzie krowy pasły się na otwartych pastwiskach bez łańcucha, gdzie świnki były wypuszczane na wolność itd, odnoszę się do większości spotykanych sytuacji). Nie ma czegoś takiego jak humanitarne zabijanie! Zabijanie nigdy nie będzie humanitarne!

Na koniec zostawiam Was z takim oto cytatem:

„Weganizm jako styl życia wynika ze światopoglądu, według którego ludzie nie powinni traktować zwierząt jak surowca, zasobów, czy środka do osiągania własnych celów, gdyż zwierzęta – istoty czujące – mają taki sam jak człowiek interes w tym, by unikać cierpienia i chronić swoje życie, zaś człowiek, w odróżnieniu od większości zwierząt, ma możliwość wyboru stylu życia. Weganizm jako postawa etyczna, nieograniczająca się do człowieka ma na celu szerzenie i promowanie rozwoju produktów niepochodzących od zwierząt i korzystnych nie tylko dla ludzi, ale również dla istot pozaludzkich i dla środowiska” [cytat, niestety, źródło nieznane]

Kajka

 

[1] http://www.weganizm.com/co-to-jest-weganizm.html
Udostępnij


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz